1.594 Okundu

Türkiye Avrupa Birliği’nden Büyüktür

Hamasetten söylemiyorum.

Gerçekten Türkiye Avrupa Birliği’nden büyüktür.

Bu bir özgül ağırlık meselesi…

Türkiye, Avrupa Birliği’nden daha zengin değil ama daha büyüktür.

Tıpkı, ekonomik olarak Rusya’nın Avrupa Birliği’nden hatta bir Almanya’dan bile çok geride olmasına rağmen onlardan daha büyük olması gibi.

Bugün Rusya’nın muadili ABD’dir, Avrupa Birliği değil. Rusya, Avrupa Birliği’ni yedeğine alan ABD ile bugün hala tek başına mücadele ediyor.

Avrupa Birliği’nin bugün 28 üyesi var ama bugün Avrupa Birliği denildiğinde üç tane ülke akla geliyor; Almanya, Fransa, İngiltere. Belki buna, İtalya ve İspanya da ilave edilebilir. Kaldı ki İngiltere de birlikten kopmak üzere. Geri kalanları toplasanız iki devlet çıkmaz. Zenginlik ve refah ise bir kaç ülkede var. Gerisi ya bizim düzeyimizde ya da bizim çok gerimizde. Birçoğu bugün krizler ile boğuşuyor. Almanya neredeyse birçoğunu rehin almış.

Avrupa Birliği gemisi her açıdan su alıyor. Bunu ilk fark eden İngiltere oldu. Ama bu bir İngiltere ile sınırlı kalmayacak, arkası da gelecek. Avrupa Birliği içerisinde kadim bir vizyona köklü bir devlet geleneğine sahip tek ülke İngiltere’dir ki o da ayrılıyor. İngiltere, Avrupa Birliği’nden ziyade hep ABD ile hareket etti. Kendisini her zaman Avrupa Birliği’nin üstünde gördü ki, gerçek olan da buydu. Ortak para birimine dahi geçmedi.

Avrupa Birliği, başından beri her zaman ABD’nin güdümünde oldu; her zaman ABD’nin ağzına bakarak konumunu belirledi. Hiç bir zaman özgün ve bağımsız bir iradeye sahip olmadı. NATO içerisinde 20 tane Avrupa Birliği üyesi ülke vardır ama NATO’nun gerçek patronu her zaman ABD olmuştur. ABD, NATO’yu istediği gibi kullanmıştır. Avrupa Birliği’nin, ABD’den bağımsız olarak dünyanın herhangi bir meselesine öncülük ettiği, müdahil olduğu, bir kriz ya da problemi çözdüğü görülmemiştir. ABD hareket edince onlar da hareket etmiş, ABD durunca onlar da durmuştur.

Gelin de siz böylesine edilgen ve vizyonsuz bir yapıya “Birlik” deyin “Güç” deyin… Topunuz “Birlik” olsa, dünyanın bütün zenginliği sizde olsa neye yarar! Zenginliğiniz bugün ancak Ali Ağaoğlu’nun zenginliği kadar bir güç yaratıyor; bunun ötesi var mı? Ali Ağaoğlu mu daha güçlü yoksa çulsuz Doğu Perinçek mi?

Bugün Çin tek başına ABD de dahil olmak üzere hepinizin korkulu rüyası olmuş. Bütün güvenlik ve siyasi stratejilerinizi, Çin’i nasıl durdurabileceğiniz üzerine kuruyorsunuz. Şimdi Çin mi büyük, topunuz mu?

İstediğiniz kadar zengin olun!
Esaslı bir vizyon ortaya koymadıktan sonra, adil ve dürüst bir imaj bırakmadıktan sonra, dünya halklarının gönlüne girmedikten sonra, zenginliğiniz bir yele bakar!
Bir sam yeli eser, bütün o bağ ve bostanlarınızı bir gecede kavurur geçer.

Avrupa, yıllarca aydınlanma, demokrasi, özgürlükler, sosyal devlet, hukuk devleti gibi fikir mirasının rantını yedi, durdu. Onunla dünyaya afra tafra sattı. Ama onu da bir yüzyıl geçmeden hoyratça tükettiler. Çünkü egoistlerdi ve başkalarına karşı bu değerler konusunda samimi değillerdi. Mesela Fransa, Cezayir’de FİS’in seçimleri kazanmasına müdahale ederek darbe gerçekleştirdi ve darbecileri iş başında tuttu. Aynısını, Mısır’da Mursi’ye yaptılar. Darbe ile işbaşına gelen Sisi, bugün bütün Avrupa başkentlerinde kırmızı halıyla karşılanıyor.

Avrupa’nın bugün dönüp geldiği yer köhne bir milliyetçilikten başkası değildir. 40-50 bin Suriyeli mülteci karşısında içine düştükleri korku, endişe, panik ve gösterdikleri refleksler bunun delilidir. Kendi elleriyle yazdıkları insan hakları beyannameleri, özgürlük amentüleri hani nerede?
Nasıl da bir anda unuttular(!) bunları!

Hele ekonomileri biraz daha kötüye gitsin, geçen yüzyıldaki gibi birbirlerini dahi kırıp geçecekler bunlar. Keyifleri yerinde, huzurları tam, cepleri dolu, tasasız ve gamsız olduklarında, başkalarına akıl satarlar: Demokrasi, özgürlükler, insan hakları, falan filan… Ama iş fedakârlık yapmaya, insanlığın acı ve kederini paylaşmaya gelince, o akıl kendileri için durmaya başlar. Bu samimiyetsizlik ve bu riyakârlığınızı artık bütün insanlık görüyor ve yaşıyor, beyler! Artık kimsenin size güveni kalmadı. Bunu bilin!

Türkiye Avrupa Birliğinden büyüktür dedimse, hamasetten söylemiyorum.

Şu etrafımızda cereyan eden olaylar, şu ülkemizde yaşanan terör, şu yaşanan darbe girişimi, dört bir yandan uygulanan şu ekonomik ve siyasi sıkıştırmalar bir Almanya, bir Fransa ya da İngiltere’de yaşansaydı, görürdük o zaman ekonomik güçlerini ve büyüklüklerini, demokrasi ya da özgürlük anlayışlarını… Ki görmüyor da değiliz… Fransa’da iki tane terör olayı oldu, Paris dahil bütün şehir merkezlerine askerleri indirdiler. Olağanüstü hal ve sıkıyönetim ilan ettiler. Bir anda ülkenin güvenlik konsepti değişti. Sadece Fransa’da mı? Bütün Avrupa’da.

Ama Türkiye, bütün bunlara rağmen, hem demokrasi ve özgürlükler çıtasını en az onların seviyesinde tutuyor hem de ekonomisini büyütmeye devam ediyor ve belli bir istikrarı koruyor.

Bir tarafta, 40-50 bin Suriyeli mülteci karşısında panikleyen, uykuları kaçan ve bu göçü engellemesi için adeta Türkiye’ye yalvaran bütün Avrupa ülkeleri, diğer tarafta 3 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkesinde barındıran, onlara insan onuruna yakışır biçimde kamplar sağlayan, yediren, içiren, giydiren, hastalarını tedavi eden tek başına bir Türkiye Devleti…..

Büyüklük kimde? İnsanlık kimde? İnsan haklarına, insan onuruna kim değer veriyor? Uluslararası anlaşmalara kim sadık?

“Türkiye Avrupa Birliği’nden büyüktür diyorsak”, hamasetten söylemiyoruz.

Türkiye’nin ekonomik gücünü Avrupa Birliği ile kıyasladığımızda aradaki o büyük uçuruma rağmen, bugün dünya siyasetinde oynadığı rol ve yaptığı etkiye baktığımızda Türkiye’nin Avrupa Birliğinden büyük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Türkiye’nin bugün gerek Bölgede, gerekse de Dünyada öncelikli muhatabı ABD ve Rusya’dır. Bugün en çok kendisinden söz ettiren ülke de Türkiye’dir. Uluslararası toplantılarda en çok ilgi gören ve bakışların odaklandığı lider de Türkiye’nin lideridir. Bu bir gerçek… Bunu sadece ben söylemiyorum, o toplantılarda çekilen fotoğraf kareleri ve Batılı kalemlerin yazdıkları söylüyor.

Demek ki, büyüklük ve güç, salt zengin olmanıza bağlı değil; ondan daha önemlisi, ortaya koyduğunuz vizyon ve siyasete ve de bunlar kadar önemli olan omurgalı, dürüst ve samimi olmanıza bağlıdır.

Binaenaleyh, “Türkiye Avrupa Birliği’nden büyüktür” diyorsak hamasetten söylemiyoruz.

Bir Cevap Yazın